W jaki sposób usunąć kleszcza u psa?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że kleszcze są niebezpieczne nie tylko dla dorosłych, dzieci itp. Mogą stanowić zagrożenie także dla naszych zwierząt. Często z tymi pasożytami mają styczność psy. Nierzadko chodzą po parkach, przydomowych trawnikach lub miejskich terenach zielonych. Jeśli idziemy do lasu, to zazwyczaj także są naszymi kompanami w trakcie tej podróży. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie oglądać nie tylko swoje ciało, ale także własnego pupila. W razie czego trzeba bowiem usunąć kleszcza u zwierzaka. Jak to zrobić?

Na początek chcielibyśmy napisać, jakie choroby są możliwe w przypadku zagrożenia patogenami. Jeśli nie usuniecie w odpowiednim czasie kleszcza, to zwierzak może mieć do czynienia z takimi terminami, jak borelioza, babesjoza, anaplazmoza oraz erlichioza. Najkrócej rzecz ujmując, wszystkie te dolegliwości są naprawdę bardzo poważne. Mogą zasiać prawdziwe spustoszenie w organizmie naszego zwierzaka. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że do takiej sytuacji pod żadnym pozorem nie powinno się dopuszczać. Niektórzy w momencie zauważenia kleszcza decydują się na wizytę u weterynarza. Jest to jakaś alternatywa, aczkolwiek nie zawsze jest to odpowiednie podejście do sprawy.

Pamiętajcie, że kleszcz musi być bowiem usunięty najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Poza tym wizyta u weterynarza to niepotrzebne wydatki. Zwłaszcza, że można poradzić sobie z tym tematem samodzielnie. O tym dowiecie się w dalszej części artykułu.

Oczywiście, najważniejsza jest profilaktyka. W związku z tym w miarę konieczności należy unikać chodzenia w miejsca, gdzie znajdują się kleszcze. Mowa tutaj o lasach, parkach, przydomowych trawnikach albo miejskich terenach zielonych itp. Druga strona medalu jest taka, że nie można tylko siedzieć we własnym domu lub mieszkaniu w okresie letnim. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie oglądać siebie oraz zwierzaka po wizytach w takich lokalizacjach. Jeśli zauważycie kleszcza, to nie należy zwlekać z jego wyjmowaniem. Przyjmuje się, że trzeba to zrobić w ciągu 24 godzin. Potem bardzo mocno wzrasta ryzyko zainfekowania organizmu rozmaitymi patogenami. Na skutek tego mogą występować wyżej wymienione choroby.

Jak usuwać pasożyty? Niektórzy stosują tak zwane domowe sposoby. Używają w tym celu oleju, masła itp. To bardzo złe podejście do tematu. Tak samo jak używanie zwykłej pęsety, która niestety stwarza ryzyko rozerwania kleszcza. Najlepiej mieć przy sobie odpowiedni przyrząd, taki jak Kick The Tick. To rozwiązanie polecane i rekomendowane nie tylko przez ekspertów, ale także przez użytkowników. Przyrząd został wyposażony w dwie różne końcówki. Jest on nie tylko efektywny, ale także relatywnie łatwy w użyciu. Może być stosowany także biorąc pod uwagę zwierzęta.

Przeczytaj więcej na: https://kickthetick.pl/artykuly/jak-usunac-kleszcza-u-psa-poradnik-dla-troskliwych-wlascicieli/