Rwa kulszowa – leczenie i rehabilitacja pacjenta

Rwa kulszowa, czyli ischias to grupa objawów bezpośrednio spowodowana uciskiem na nerwy rdzeniowe: L4, L5, S1, razem tworzące tzw. nerw kulszowy, czyli największych obwodowy nerw u człowieka. 

Rwa kulszowa, objawy 

Lekarze określają ból odczuwalny w rejonie krzyża jako nieswoisty. Oznacza to, że bardzo często nie daje się przypisać mu bezpośredniej przyczyny. Pojawia się i zanika zwykle samoistnie. Przejawia się charakterystycznym, często bardzo silnym i przeszywającym bólem lokowanym w dolnej części pleców. Narastające napięcie mięśni przykręgosłupowych powoduje u pacjenta bólowe ograniczenie ruchomości, ucieczkę od pozycji ciała sprawiających ból. Chory odruchowo i instynktownie skrzywia kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Objawom może towarzyszyć niedowład mięśni prostujących stopy i paluch, a także opadanie stopy, co przejawia się wypadkowym zaczepianiem stopą o podłoże. Charakterystyczny dla objawów jest brak odruchu skokowego co zwykle potwierdza jeden z objawów jakim jest ucisk krążka międzykręgowego na korzeń S1. Wśród objawów pojawiają się zaburzenia zwieracza, pęcherza moczowego, odbytu, zaburzenia mikcji i defekacji.

Ból promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni ud albo łydki i stopy wywołują osłabienie siły mięśniowej oraz drętwienie tych okolic. Bywa, że odczuwalny ból jest tak silny, że pacjent może tylko leżeć, mogą też u niego wystąpić zaburzenia czucia kończyn dolnych. Jednym z charakterystycznych objawów jest narastający ból w trakcie podnoszenia nóg w pozycji leżącej na plecach oraz przy pochylaniu się.

Nasilanie się bólu, niedowład kończyn czy porażenie oraz brak poprawy w okresie 6 tygodni choroby jest podstawą do diagnozy neurochirurgicznej pod kątem leczenia operacyjnego rwy kulszowej.

Rwa kulszowa leczenie 

Leczenie rwy kulszowej zależy od stopnia zaawansowania choroby i prędkości ustępowania objawów. Najczęściej lekarz rozpoznający chorobę przepisuje choremu:

  • odpoczynek, unikanie aktywności w trakcie występowania stanu zapalnego
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • leki przeciwbólowe
  • leki rozkurczowe wywołujące zmniejszanie się napięcia mięśniowego 
  • leczenie rehabilitacyjne
  • leczenie operacyjne

Rehabilitacja dla rwy kulszowej 

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia rwy kulszowej jest rehabilitacja metodą ARP Wave. Podczas terapii wykorzystuje się elektrostymulator RX100, którym obciąża się układ mięśniowy chorego w punktach wskazanych jako miejsca największego bólu. W trakcie zabiegu pacjent wykonuje proste ćwiczenia a w tym czasie urządzenie wysyła do jego mięśni sygnał imitujący naturalny, emitowany przez jego system nerwowy. Następuje proces elektrostymulacji reaktywujący całe grupy mięśni przywracając ich do właściwej im pracy.

Metoda ta powstała w USA jako sposób rehabilitacji sportowców. Elektrostymulacja zwielokrotnia ilość impulsów domięśniowych do 500 razy w każdej sekundzie ćwiczeń. Bardzo często pacjent odczuwa ulgę już po pierwszym zabiegu odpowiadającym kilku godzinom rehabilitacji manualnej. 

Wyjście z choroby przynosi pacjentowi uwolnienie się od bólu, trzeba jednak pamiętać, że rwa kulszowa ma charakter choroby nawracającej.

Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-jak-sobie-radzic-z-bolem-kiedy-pojsc-do-lekarza
https://rehabilitacja-arpwave.pl/jak-zyc-z-rwa-kulszowa-co-moze-pomoc-zlote-zasady-profilaktyki
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-co-to-wlasciwie-jest-jakie-sa-jej-objawy